Віртуальний сервер, VPS (virtual private server) або VDS (virtual dedicated server) — це хостинг, який імітує виділений сервер. На одному фізичному носії працює відразу кілька віртуальних серверів, але вони ізольовані один від одного.
Зазвичай VPS-хостинг купують, коли можливостей віртуального хостингу недостатньо, а ресурсів цілого сервера занадто багато. Розбираємось, які бувають VPS-сервери та як вибрати відповідний для свого проєкту.
Чим VPS відрізняється від VDS
Іноді кажуть, що VPS — це сервери з віртуалізацією на програмному рівні, а VDS — на рівні заліза, але це не так. З англійської virtual dedicated server і virtual private server перекладаються однаково — віртуальний виділений сервер..
Чим VPS відрізняється від інших видів хостингу
Віртуальний хостинг
Переваги
- Найдешевший вид хостингу
- Просте управління
Недоліки
- Спільні ресурси на всіх
- Не можна встановити своє програмне забезпечення
- Не можна змінювати налаштування сервера
- Немає root-доступу до сервера
VDS-хостинг
Переваги
- Гарантовані ресурси
- Можна встановити своє програмне забезпечення
- Можна змінювати установки сервера
- Є root-доступ до сервера
Недоліки
- Складніше керувати
- Дорожчий за віртуальний хостинг
Виділений сервер
Переваги
- Усі ресурси використовуєте тільки ви
- Можна встановити будь-яке ПЗ
- Можна налаштовувати як завгодно
Недоліки
- Важко керувати
- Коштує дорого
- Память4096 МБ
- Диск50 ГБ SSD
- ТрафікБезліміт
- CPU2 ядра
Коли потрібен віртуальний сервер
Які бувають VPS-сервери
Технологія, за допомогою якої створюють VPS-сервери, називається віртуалізацією.
Вона буває двох видів: контейнерна та повна.
Контейнерна віртуалізація або віртуалізація на рівні ОС ― це коли всі VPS-сервери працюють на спільному ядрі операційної системи фізичного сервера. Кожна віртуальна машина має свій ізольований розділ на жорсткому диску — контейнер. Інші ресурси розподіляє гіпервізор — спеціальна програма, запущена на фізичному сервері.
Популярні реалізації такої технології: OpenVZ, Oracle VM, LXC.
Переваги:
- Продуктивність трохи вища, ніж у VPS з повною віртуалізацією. Так виходить, тому що фізичний сервер не витрачає додаткові ресурси на емуляцію заліза для кожної віртуальної машини.
- Додаткова оперативна память. Це невеликий обсяг оперативної памяті, що ваш VPS-сервер може тимчасово використовувати, якщо основної памяті за тарифом вже не вистачає. Але бонусу ніхто не гарантує. Він буде доступний, тільки якщо у вирішальний момент на фізичному сервері буде достатньо памяті, що не використовується.
- Зміна ресурсів без перезавантаження VPS сервера. Якщо в якийсь момент ви вирішите збільшити обєм жорсткого диска, оперативної памяті або процесорної потужності, вам не доведеться вимикати VPS.
Недоліки:
- Нема власного ядра. Через це на VPS-сервер вдасться встановити лише ту операційну систему, яка сумісна з материнською ОС на фізичному сервері. Також у користувачів не буде доступу до всіх функцій ядра, вони не зможуть змінити його версію або встановити розширення. Наприклад, запустити на такому віртуальному сервері Docker не вийде, VPN теж.
- Не завжди гарантовані ресурси. Оперативна память та процесор не закріплені за кожним VPS-сервером. Ресурси знаходяться у загальному доступі, а материнська ОС стежить, щоб ніхто не використовував більше, ніж потрібно. Якщо ваш віртуальний сервер не використовує всі ресурси за тарифом, вони будуть доступні іншим. Деякі провайдери користуються цим і продають більше VPS, ніж можуть обслужити за повної завантаженості. Через це в критичний момент сайт може почати гальмувати.
- Спільна дискова система. Якщо хтось завантажує на сервер величезну базу даних та надто навантажує диск, утворюється черга. Поки вона не закінчиться, для всіх користувачів диск працюватиме повільно.
- Слабка ізольованість через спільний диск і ядро. Одна критична помилка в будь-якому з цих компонентів торкнеться всіх VPS на фізичному сервері. Також у теорії, якщо хтось отримає доступ до ядра, отримає доступ до всіх віртуальних машин.
- Не підходить для ресурсомістких проєктів. Наприклад, для сервісу масових розсилок, ігрового сервера, програми Java. Зазвичай, провайдери не дають запускати подібні проєкти в контейнерах, тому що вони створюють нерівномірне навантаження на фізичний сервер, що може впливати на продуктивність сусідніх VPS-серверів.
Повна віртуалізація або апаратна віртуалізація — це коли кожен VPS-сервер на фізичному сервері має власне ядро. За кожною віртуальною машиною закріплена область в оперативній памяті та на жорсткому диску. Інші ресурси теж розподіляє гіпервізор, але він вшитий у ядро материнської ОС у вигляді модуля.
Популярні реалізації такої технології — KVM, Xen, Hyper-V.
Переваги:
- Власне ядро. Користувачі можуть змінювати його конфігурацію, встановлювати модулі та операційні системи, які відрізняються від материнської ОС. На такому віртуальному сервері вдасться запустити Docker та VPN.
- Гарантовані ресурси. Всі ресурси, окрім процесора, закріплені за кожним VPS-сервером. Вони не будуть доступні іншим, якщо ваш віртуальний сервер їх не використовує. Провайдери не можуть продавати більше VPS, ніж можуть обслуговувати за повної завантаженості. Тому в потрібний момент ресурси будуть доступні.
- Максимальна ізольованість завдяки власним ядрам. Якщо один з VPS-серверів вийде з ладу, це не вплине на інших користувачів.
- Підходить для проєктів будь-якої складності. Завдяки гарній ізольованості віртуальних машин, на них можна запускати будь-що: сервіси масових розсилок, ігрові або стрімінгові сервери, програми на Java.
Недоліки:
- Трохи менша продуктивність, ніж у VPS з контейнерною віртуалізацією, тому що додаткові ресурси йдуть на емуляцію власного заліза для віртуальної машини.
- Не можна змінювати обсяг ресурсів на VPS без перезавантаження. Якщо раптом знадобляться додаткові ресурси для сайту, віртуальний сервер доведеться перезавантажити, щоб зміни набули чинності.
- Немає додаткової оперативної памяті. Можете розраховувати тільки на той обсяг RAM, який є у вашому тарифному плані.
- Спільна дискова система. Як і у випадку з контейнерною віртуалізацією, у всіх VPS-серверів буде один жорсткий диск. Через це операції читання та запису, а також завантаження та вивантаження файлів можуть працювати повільніше, якщо хтось почне завантажувати величезну базу даних.
Як вибрати VPS
Є декілька нюансів, на які слід звернути увагу.
Що далі
Сподіваємось, ця стаття відповіла на ваші запитання. Якщо ви зрозуміли, що вам потрібен саме VPS, спробуйте його у нас. Перший місяць його можна використовувати за $1. А якщо вам не сподобається, ми повернемо гроші.